How to Migrate to DB2 UDB for z/OS Version 8 - Best Online Resources & Links

Kadir Guray Meric

How to Migrate to DB2 UDB for z/OS Version 8 - Best Online Resources & Links
-----Original Message-----
From: Dean Blair [mailto:[login to unmask email]
Sent: Monday, July 25, 2005 5:41 PM
To: Kadir Güray Meriç (B.T.S.Y.G.)
Subject: How to Migrate to DB2 UDB for z/OS Version 8 - Best Online Resources & Links

Dear Kadir,

Are you migrating to DB2 UDB for z/OS Version 8 soon?

SoftBase was stunned by the number of people who visited us at IDUG that were already in the process of testing and/or migrating to DB2 UDB for z/OS Version 8. Many people asked if we could share any real-life experiences from our customers who have actually performed the migration.

In response to these requests, we have built a page on our web site that lists the absolute best resources available explaining how to successfully migrate to DB2 for z/OS V8. The SoftBase DB2 for z/OS Version 8 Resource Page is located at www.softbase.com/db2v8 and contains:

· Overviews on why to migrate to DB2 V8.
· IBM Redbooks and presentations reviewing all new key features of DB2 V8.
· Migration guides and real-life customer experiences implementing DB2 for z/OS V8.
· Tips and Techniques for DB2 V8 written by DB2 experts. Topics include DB2 performance, security, recovery, and UNICODE support.

Please forward this e-mail to any other friends and colleagues that might benefit from our new DB2 resource page. Good luck with DB2 Version 8 and please contact us if you have any questions about our software solutions.

Dean Blair
Director of International Sales
SoftBase Systems, Inc.
828-670-9900 ext. 333
[login to unmask email]


*************************************************************************************


Bu e-posta ve muhtemel eklerinde verilen bilgiler kişiye özel ve gizli olup, yalnızca mesajda belirlenen alıcı ile ilgilidir.Size yanlışlıkla ulaşmışsa lütfen göndericiye bilgi veriniz, mesajı siliniz ve içeriğini başka bir kişiye açıklamayınız, herhangi bir ortama kopyalamayınız. Bu mesaj aksi sözleşme ile belirtilmedikçe herhangi bir finansal işlem teklifi, alımı, satımı veya herhangi bir havalenin teyidi gibi bankacılık işlemi yapılması amacını taşımamaktadır.Verilen tüm bilgilerin doğruluğu ve bütünlüğünün garantisi verilmemekte olup, önceden bildirilmeksizin değiştirilebilecektir.Bu mesajın içeriği Bankamızın resmi görüşlerini yansıtmayabileceğinden Akbank T.A.Ş. hiçbir hukuki sorumluluğu kabul etmez.

---------------------------------------------------------------------------
Turkiye DB2 Kullanici grubu listesine hosgeldiniz.

Listeye mesaj atmak icin, <[login to unmask email]>, adminlere ulasmak icin, <[login to unmask email]> adreslerini kullanabilirsiniz.

www.idug.org
www.db2turkish.org
----------------------------------------------------------------------------